baner-top

baner prawy

Ukierunkowanie działań MPOG na tworzenie w Polsce samorządu gospodarczego

Radzie MPOG został przedstawiony wniosek p. Franciszka Kołodzieja o "Ukierunkowaniu działań MPOG na tworzenie w Polsce samorządu gospodarczego". Wnosek nie został przegłosowany. W złożeonym wniosku możemy przeczytać:

WNIOSEK

Wnoszę o:
1. Zmianę treści "MAŁOPOLSKIE POROZUMIENIE ORGANIZACJI GOSPODARCZYCH " podpisanego w dniu 15 kwietnia 2013 r. zamieszczając w nim zapis, „(...) celem porozumienia jest podejmowanie działań organizacyjnych i prawnych dla stworzenia w Polsce SAMORZĄDU GOSPODARCZEGO.

W ramach tego samorządu wykonywane będą głównie:

  1. zapewnienie pełnej, proporcjonalnej i publicznej reprezentacji przedsiębiorcom; Szczególną troskę roztoczy się nad reprezentatywnością Małych i Średnich Przedsiębiorstw;
  2. uczestniczenie w wyrażaniu wspólnych stanowisk w imieniu przedsiębiorców i ich organizacji w procesie stanowienia prawa krajowego i regionalnego;
  3. skuteczne wpływanie na wdrażanie innowacyjności i optymalne wykorzystywanie środków finansowych;
  4. inne...

2. Formalne i organizacyjne przyjęcie do wiadomości i wykorzystania przez MPOG następujących faktów:

  1. W latach 2008 - 2010 pięć dużych organizacji gospodarczych: Business Centre Club, Krajowa Izba Gospodarcza, Naczelna Rada Zrzeszenia Handlu i Usług, Rada Biznesu i Związek Rzemiosła Polskiego porozumiewały się co do konieczności zbudowania w Polsce SAMORZĄDU GOSPODARCZEGO;
  2. W wyniku porozumienia BCC opracowało projekt " Ustawa o powszechnym samorządzie gospodarczym " Projekt wzorowany jest na ustawodawstwie niemieckim, austriackim i francuskim. Uwzględnia prawo ll RP;
  3. W dniu 8 marca 2010 roku nastąpiła publiczna prezentacja projektu ustawy po czym wręczono go Marszałkowi Sejmu RP oraz Przewodniczącemu Sejmowej Komisji Gospodarczej; ( Po tym zaległa cisza )
  4. W dniu 9 maja 2011 r. Śląskie Partnerstwo Gospodarcze poparło ideę samorządów gospodarczych ale w oddolnym budowaniu niż to zakłada omawiany projekt ustawy;
  5. W dniu 24 września 2012 r. rozpoczynający się ll Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach zwrócił się z apelem do Sejmu RP o niezwłoczne uchwalenie ustawy o samorządzie gospodarczym;
  6. W dniu 17 września 2013 r. w ramach ll katowickiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw Sejmik Woj. Śląskiego zaapelował do Sejmu RP o rozpoczęcie prac nad ustawą o samorządzie gospodarczym.
  7. W dniu 30 września 2013 r. Sejmik woj Małopolskiego wystosował Apel do Sejmu RP o rozpoczęcie prac nad projektem ustawy o samorządzie gospodarczym. Apel ten na wniosek K.Czekaja popieraliśmy na naszym forum.
  8. uczestniczący w dyskusji przedstawiciel Lewiatana p. Piotr Stefaniak krytycznie odniósł się do projektu ustawy;

3. Kontynuowanie a z wieloma organizacjami w Małopolsce - podjęcie merytorycznych kontaktów organizacyjnych na rzecz przeobrażania się MPOG w MAŁOPOLSKI SAMORZĄD GOSPODARCZY.
4. Wdrażanie działań intensyfikujących promocję konieczności utworzenia SAMORZĄDU GOSPODARCZEGO.

U Z A S A D N I E N I E

Przez minione 25 lat gospodarka polska osiągnęła podziwiany w świecie sukces. PKB naszego kraju -zostało podwojone. Odnotowane wyniki gospodarcze to efekt wysiłku wszystkich sił społecznych. Jednakże eksperci ekonomiczni wskazują na niekwestionowany udział Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Im to przypisuje się ponad 70% udział w wytworzonym majątku.
Mimo wielu pozytywnych zmian, społeczeństwo polskie niezmiennie wskazuje liczne niedostatki, braki i fakty zawinione. W dyskursie społecznym dominuje wskazywanie rozlicznych potrzeb a nagminne dysputy o dzieleniu środków finansowych przybierają patologiczne wymiary.
Klasa polityczna najczęściej specjalizuje się w populistycznym mamieniu elektoratu, zamiast moderować odpowiedzialną dyskusję o tym co zrobić: abyśmy mieli wydajniejszą pracę? jak lepiej urządzić kraj, poprawić prawo i system jego stosowania? zatrzymać bezrobocie, ograniczyć wyjazdy za pracą i inne.
Na te liczne pytania najprostszą odpowiedzią jest – zwiększyć efektywność gospodarki. Teraz jest coraz trudniej. Kończą się rezerwy w postaci taniej siły roboczej i produkcji prostej. Otwarty rynek konsumenta potrzebuje wyrafinowanych produktów. Potrzebuje nowoczesności w jak najszerszym spektrum produkcji i usług.
Aby temu sprostać trzeba permanentnie uwalniać gospodarkę od ograniczeń państwa. Prawo polskie musi sprzyjać konkurencyjności a aparat urzędniczy pomagać w inicjatywach przedsiębiorców.
Za kilka lat będzie jeszcze trudniej bo wyczerpią się dofinansowania unijne. Mamy przysłowiowy ostatni dzwonek na gruntowną modernizację struktur gospodarczych. Koniecznym jest również wykorzystać dobre doświadczenia naszych zachodnich sąsiadów i wreszcie utworzyć w Polsce SAMORZĄD GOSPODARCZY.
Wszystkie 4 powyższe wnioski przyporządkowane są tej idei. W punkcie drugim wykazałem ile pracy, mądrości i dobrej woli włożyły dotąd różne organizacje przedsiębiorców i samorządowe aby publicznie powiedzieć „ ..są rezerwy, RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ I LEPIEJ .." Teraz czas na Sejm RP.
Jako przedsiębiorcy jesteśmy obecnie na takim etapie, że znacząca część dużych organizacji porozumiała się co do konieczności gospodarczego samo rządzenia się całego środowiska. Ponadto publicznie ogłosiła, że Małe i Średnie Przedsiębiorstwa liczące około 90% funkcjonujących podmiotów gospodarczych, praktycznie nie ma swojej reprezentacji.
Mam w pamięci czas sprzed roku. Organizując MPOG posługiwaliśmy się tym samym językiem i podobnymi argumentami. Podkreślaliśmy publicznie, że w złożonej różnorodności organizacji gospodarczych drzemie nasza siła i witalność. Trzeba je tylko wyzwolić.
Dzisiaj jest dobry czas. Jestem przekonany, że w całym kraju idea samorządności gospodarczej ma z pewnością szerokie poparcie przedsiębiorców i samorządowców ale też dużej części społeczeństwa. To już jest poważny kapitał. Musimy baczyć by go nie zmarnować.

/-/ Franciszek Kołodziej