baner-top

baner prawy

85-lecie Izby Rzemiosła w Krakowie

W Krakowie odbyły się w sobotę 24 maja uroczystości z okazji Święta Rzemiosła. Obchody miały szczególnie uroczysty charakter, gdyż związane były z 80-leciem Rzemiosła Polskiego oraz 85-leciem istnienia Izby Rzemieślniczej w Krakowie. Uroczystość obecnością swoja uświetnił Jerzy Bartnik prezes Związku Rzemiosła Polskiego.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej odprawionej przez ks. inf. Dariusza Rasia w Bazylice Mariackiej. W kazaniu archiprezbiter Bazyliki Mariackiej często odnosił się do roli rzemiosła w życiu narodu, Krakowa i każdej rodziny.

W nawie głównej ustawiło się kilkadziesiąt pocztów sztandarowych cechów i spółdzielni Rzemieślniczych. Starszyzna cechowa w togach i łańcuchach zajęła miejsca w kościelnych ławach. Tradycyjnie w pierwszych dwóch ławkach siedzieli goście rzemieślników, krakowscy bracia kurkowi z królem Józefem Hojdą.

Po nabożeństwie, zgodnie z wieloletnia tradycją orszak rzemieślniczy przeszedł wokół Rynku Głównego. Prezes Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości Janusz Kowalski ze swoimi zastępcami Tadeuszem Dąbrowskim i Grzegorzem Mielnickim złożyli kwiaty na studzience przy której jest tablica poświęcona Walentemu Badylakowi , rzemieślnikowi, który stał się symbolem sprzeciwu wobec zakłamywaniu historycznej prawdy i niesprawiedliwemu traktowaniu rzemiosła w okresie PRL. Z kolei przy płycie poświęconej Tadeuszowi Kościuszce, który w tym miejscu składał przysięgę wierności narodowi przedstawiciele wszystkich uczestniczących w obchodach Święta Rzemiosła cechów złożyli kwiaty.

Główne uroczystości odbyły się w magistracie krakowskim w zabytkowej sali obrad im. Stanisława Wyspiańskiego.

Z kronikarskiego obowiązku należy wymienić najważniejszych gości rzemieślniczego święta. Był więc prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski z małżonką, Małgorzata Marcińska, podsekretarz stany w ministerstwie pracy i polityki społecznej, Andrzej Harężlak, wicewojewoda małopolski, Wojciech Kozk wicemarszałek małopolski, Bogusław Kośmider przewodniczący Rady miasta Krakowa ze swoimi zastępcami Małgorzatą Jantos, Józefem Pilchem i Sławomirem Pietrzykiem, Kazimierz Barczyk, przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego, Tadeusz Matusz zastępca prezydenta Krakowa, Marta Nowak dyrektor Magistratu. Byli także Wiesław Jopek, prezes Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej i Henryk Kuśnierz starszy Bractwa Kurkowego, oraz Jan Pamuła wiceprezydent Izby Przemysłowo-Handlowej.

Z gości szczególnie serdecznie witanych oklaskami na sali znajdowali się: Jerzy Bartnik prezes Związku Rzemiosła Polskiego, Tomasz Połaski, prezes Mazowieckiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Warszawie, Paweł Saar, prezes Izby Rzemieślniczej w Łodzi, Janusz Piątek, wiceprezes Izby Rzemieślników i Przedsiębiorców w Kielcach, Zbigniew Tomków, wiceprezes Izby Rzemieślniczej w Opolu, Andrzej Pożniak i Waldemar Tunkiewicz, wiceprezesi Izby Rzemieślniczej Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Szczecinie Tadeusz Szewczyk, prezes Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu, Franciszek Uszko, dyrektor Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Tarnowie.

Wielkie święto nie mogło się obyć bez odznaczeń i uhonorowań. Złoty Krzyż Zasługi otrzymał Roman Koszyk z Powiatowego Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Wieliczce. Najwyższe rzemieślnicze odznaczenie - „Szablę Kilińskiego" wręczono prezydentowi Krakowa Jackowi Majchrowskiemu i starszemu Bractwa Kurkowego Henrykowi Kuśnierzowi.

Platynowy medal im. Jana Kilińskiego otrzymali: Ryszard Dąbrowa z Cechu Złotników, Jubilerów i Pokrewnych Zawodów, Mirosław Przybył – Cech Rzemiosł Metalowych, Władysław Selwa – Cech Drobnych Wytwórców i Tadeusz Walczak – Krakowski Cech Rzemiosła:tapicerstwo, kuśnierstwo i usługi nieprzemysłowe.

Złotym medalem im. Jana Kilińskiego wyróżnieni zostali: Stefania Mazurek – Małopolski Cech Bioenergoterapeutów i Radiestetów, Wacław Gil – Cech Rzemiosł Różnych oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Wolbromiu, Jacek Kurczab – Cech Złotników, Jubilerów i Pokrewnych Zawodów.

Statuetki w konkursie Małopolskie Rzemieślnik roku 2013 otrzymali:

Grzegorz Mielnicki – Małopolski Cech Optyków w Krakowie

Józef Curzydło - Izba Rzemiosła w Przedsiębiorczości w Nowym Sączu.

Wyróżnienia w konkursie Małopolskie Rzemieślnik Roku 2013 otrzymali:

Jack Stankiewicz – Powiatowy Cech Rzemieślników o Przedsiębiorców w Wieliczce, Jan Góralczyk – Spółdzielnia Rzemieślnicza Kalwarianka w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Podziękowania za wykonanie nieodpłatnie pracy przy renowacji zabytkowych drzwi wejściowych do Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Krakowie oraz remont okna z witrażem na pierwszym piętrze otrzymali: Andrzej Basista- Cech Rzemiosł Różnych w Kalwarii Zebrzydowskiej, Krzysztof Paczka – Małpolski Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców Budowlanych oraz Grzegorz Wróbel - Cech Rzemiosł Artystycznych.

Uroczystości zakończył recital Ewy Ramaniak i Jacka Wójcickiego przy akompaniamencie Jerzego Sobeńki z Orkiestry Starussowskiej „Obligato".

szerzej o wydarzeniu oraz obszerna galeria zdjęć tutaj