baner-top

baner prawy

Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców Budowlanych

pin-alt Pl. Wolnica 7, 31-060 Kraków

phone-hang-up tel. 12 430 62 23
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , cech-bud.krakow.pl


Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców Budowlanych został założony 10 maja 1512 roku gdy Rada Miejska zezwoliła murarzom i kamieniarzom pracującym w Krakowie na założenie Cechu. Jest on jednym z najstarszych w Polsce i działa w nim pięć sekcji: blacharzy, budowlańców, malarzy, kamieniarzy i kominiarzy.

Pełniejszą wersję cechowego statutu, w którym ustanowiono władze i spisano warunki pracy oraz płacy, zatwierdził w roku 1552 roku sam Król Zygmunt August.

Cech jako instytucja przechodził przez wieki różne prawne i organizacyjne przeobrażenia, przeszedł trudne chwile podczas I wojny światowej, ale już w okresie międzywojennym rozwinął ponownie rozwinął swoją działalność, by zostać zlikwidowanym w czasie II wojny. W roku 1945 powstaje nowy cech, od 1950 roku pod nazwą Cech Rzemiosł Budowlanych. Jego członkowie do dzisiaj nawiązują do tradycji sprzed 500 lat, której atrybutem jest rzetelność wykonawstwa i dobre rzemieślnicze zwyczaje.