baner-top

baner prawy

Klinika Prawa 2.0 na terenie Województwa Małopolskiego

We współpracy z Podkrakowską Izbą Gospodarczą w Skawinie oraz Kancelarią "Pilch, Piotrowski - Adwokacka Spółka Partnerska", Stowarzyszenie Collegium Iuris ma przyjemność zaprosić Państwa Izbę do współpracy w realizacji pilotażowego projektu bezpłatnych porad prawnych "Klinika Prawa 2.0" na terenie Województwa Małopolskiego.

Jak wynika z badan przeprowadzonych przez TNS OBOP, w ostatnich 5 latach jedynie 14% Polaków skorzystało z fachowej pomocy prawnika. Z kolei jak wynika z raportu Banku Światowego "Doing Business 2013” przeciętnie postępowanie dotyczące dochodzenia należności umownych trwa w Polsce 685 dni, uwzględniając składanie pism procesowych, obsługi administracyjnej, postępowanie sądowe i egzekucyjne. w tym stanie rzeczy posiadanie podstawowej, elementarnej wiedzy z zakresu prawa staje się niezbędne, aby moc w sposób pełny korzystać oraz dochodzić swych praw przed organami administracji publicznej oraz sądami powszechnymi.

W miastach Wojewódzkich np. w Krakowie istnieje szereg organizacji pozarządowych, które zapewniają bezpłatna pomoc prawną dla osób najuboższych, których nie stać na fachowe doradztwo prawne. Warto w tym miejscu wskazać, że w mniejszych ośrodkach miejskich dostępność bezpłatnej pomocy prawnej - zarówno dla przedsiębiorców z sektora MSP, jak i osób fizycznych - jest bardzo ograniczona. W  konsekwencji znakomita większość mieszkańców powiatu krakowskiego, myślenickiego i chrzanowskiego, których sytuacja finansowa na to nie pozwala, jest w istocie pozbawiona dostępu do pomocy prawnej.

Wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców i przedsiębiorców w III kwartale 2013 roku zostanie uruchomiona Klinika Prawa przy siedzibie Podkrakowskiej Izby Gospodarczej w Skawinie. W jej ramach każdy mieszkaniec Gminy Skawina oraz Gminy Mogilany, a także przedsiębiorca mający siedzibę na terenie ww. miejscowości, będzie mógł skorzystać z podstawowej bezpłatnej pomocy prawnej m in. prawa gospodarczego, cywilnego (w tym w szczególności z prawa spadkowego oraz konsumenckiego) oraz z zakresu prawa pracy, prawa karnego, prawa rodzinnego (rozwody, alimenty i kontakty rodziców z dziećmi) i prawa administracyjnego.

Poradnia w ramach Kliniki Prawa będzie miała na celu w szczególności:

  1. Zapewnienie, przy współpracy z Izba Gospodarczą, co tygodniowych dyżurów prawnych,
  2. Podstawowe doradztwo prawne pro bono prawników tj. adwokatów, radców prawnych i notariuszy,
  3. Przeprowadzenie szkoleń i warsztatów tematycznych na terenie właściwości miejscowej danej Izby Gospodarczej,
  4. Przeprowadzenie badan opinii publicznej na temat świadomości prawnej i problemów prawnych mieszkańców na terenie właściwości miejscowej danej Izby Gospodarczej.

Jeżeli Państwa Izba jest zainteresowana wzięciem udziału w pilotażowym programie „Klinika Prawa 2.0.” oraz uruchomieniem Kliniki Prawa na terenie Państwa Izby, bardzo proszę o kontakt na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub z biurem Podkrakowskiej Izby Gospodarczej.
Zapraszamy do Współpracy!

Z wyrazami szacunku,
Andrzej Tutajewski- Prezes Podkarpackiej Izby Gospodarczej w Skawinie
Adwokat Marcin Pilch- Pilch, Piotrowski - Adwokacka spółka partnerska
Adwokat Marcin Piotrowski - Pilch, Piotrowski - Adwokacka spółka partnerska
Katarzyna Siemka-Pilch - Collegium Iuris

Stowarzyszenie Collegium Iuris
32-50 Skawina, Rynek 12
www.collegiumiuris.org

Skawina, dnia 24 czerwca 2013 roku

Zobacz pismo w PDF>>